Rola rzeczoznawcy w komorniczej licytacji mieszkania

W ostatnim czasie rośnie popularność alternatywnych sposobów na nabycie nieruchomości. Przykładem jest licytacja komornicza, na której mieszkania i domy są sprzedawane w cenach czasem o wiele niższych niż wartość rynkowa. Jak przebiega i gdzie w niej miejsce dla rzeczoznawcy?

Organizator licytacji ma obowiązek przekazać informacje na jej temat do opinii publicznej. Podawane są takie dane jak cena, powierzchnia, lokalizacja oraz miejsce przechowywania księgi wieczystej. Aby móc przystąpić do licytacji należy wpłacić wadium (rękojmię) o wartości 10% szacowanej wartości lokalu. Po wygranej, pieniądze wracają do osób licytujących, a to co wpłacił nowy właściciel nieruchomości jest wpisane jako część całej sumy do zapłaty.

To o ile nieruchomość ma na licytacji niższą cenę decyduje rzeczoznawca majątkowy. Szacuje on wartość rynkową licytowanego przedmiotu, co jest podstawą do wyznaczenia ceny wywoławczej. W pierwszej licytacji cena minimalna, jaką oferuje komornik wynosi ¾ wartości rynkowej. Jeśli nieruchomość nie zostaje kupiona przy kolejnym podejściu cena nie jest wyższa niż 2/3 wartości rynkowej.

Komornicze licytacje nieruchomości cieszą się większym zainteresowaniem wśród inwestorów niż szukających mieszkania. Powodem tego jest skomplikowany i często długotrwały proces zmiany właściciela. Czasem trwa to dodatkowych kilka miesięcy. Ponadto dosyć często lokale wymagają gruntownych remontów, czyli dodatkowych nakładów finansowych. Przy znajomości wartości rynkową i cenę wywoławczą nieruchomości można szybko przeliczyć, ile można na zakupie zaoszczędzić i czy jest on opłacalny.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s