Jakim regulacjom prawnym podlega rzeczoznawca majątkowy i kto może nim zostać?

Mimo tego, że bardzo wyraźnie można zaobserwować rozwój, a także sporą dynamikę na polskim rynku nieruchomości, zawód rzeczoznawcy nadal jest mało popularną specjalizacją na rynku pracy.

Podstawowe uregulowania dotyczące tej profesji pojawiły się już w 1989 roku na mocy ustawy regulującej zagadnienia związane z ewidencją gruntów i budynków, uprawnienia do wykonywania prac w zakresie geodezji i kartografii, inwentaryzacją terenu, a także numeracją porządkową miejskich nieruchomości. Dwa lata później pojawiło się rozróżnienie między zakresem obowiązków między zakresem pracy geodety i szacowaniem nieruchomości (zgodnie z wcześniejszą ustawą zawód rzeczoznawcy wykonywali kartografowie i geodeci). Od tamtej chwili o tytuł rzeczoznawcy mógł się starać każdy, kto posiadał wykształcenie średnie albo wyższe z profilem ekonomicznym, prawniczym lub technicznym. Kwalifikowały się tutaj również studia podyplomowe i kursy specjalistyczne obejmujące swoim zakresem szacowanie nieruchomości.

Na dzień dzisiejszy uprawnienia zawodowe rzeczoznawcy są regulowane przez ustawę o gospodarce nieruchomościami z dn. 21 sierpnia 1997 roku. Do podstawowych obowiązków rzeczoznawcy zalicza się określanie wartości nieruchomości, maszyn oraz urządzeń, które są na trwałe związane z daną nieruchomością. Rzeczoznawca majątkowy opracowuje szczegółowe ekspertyzy na temat rynku nieruchomości, wyceny nieruchomości do inwestycji albo jako środka trwałego.

Aby starać się o to, by być rzeczoznawcą majątkowym trzeba spełnić kilka warunków:

  1. Mieć pełną zdolność do czynności prawnych;
  2. Ukończyć studia podyplomowe z wyceny nieruchomości;
  3. Mieć wykształcenie wyższe magisterskie;
  4. Odbyć praktykę z wyceny nieruchomości;
  5. Zdać z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s