Sytuacje wymagające wyceny

Z całą pewnością,każdy z czytających mniej więcej wie w jakich sytuacjach konieczna lub wymagana jest pomoc rzeczoznawcy. Tym nie mniej warto zgłębić się w ten temat i dowidzieć się, które z nich po prostu tego wymagają, a w jakich będzie to wyłącznie indywidualna decyzja, mająca usystematyzować niektóre sprawy.

Rzeczoznawca nieruchomości to przede wszystkim bezstronna i kompletnie obiektywna osoba. Muszę to wyraźnie zaznaczyć, ponieważ w bardziej drażliwych sytuacjach,w których skłócone strony mają na celu albo podniesienie, lub obniżenie wartości nieruchomości zazwyczaj zlecający stara się po cichu wpłynąć na eksperta. Nie ma takiej możliwości – taka jest reguła i zasada numer jeden naszego zawodu. Reprezentujemy przepisy prawa i nie możemy działać w żaden sposób krzywdząco – to godziłoby w etykę zawodową.

Bardzo ogólnie mogę powiedzieć, że każda czynność jaka jest związana z nieruchomością wymaga rzeczoznawcy. Jednak, ponieważ jest to usługa płatna i dodatkowo ( biorąc pod uwagę powszechny polski portfel) nie kosztuje najmniej, warto wiedzieć kiedy koniecznie zamówić wizytę eksperta. Generalizując, tego rodzaju sytuacji jest więcej niż mniej, i w mojej ocenie wynika to bardziej z chęci dopełnienia wszystkich formalności w jak najlepszym porządku. Rzeczoznawca jest konieczny podczas sprzedaży nieruchomości. Jest to wymóg zapisany w ustawie,która przede wszystkim ma na celu zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa, jednak – moim zdaniem- także i bezpośrednio strony transakcji. Takie postępowanie dotyczy również sytuacji, w której nieruchomość jest wystawiana na licytację, kupowana na kredyt albo bierze udział w postępowaniu przetargowym. Zupełnie inną sytuacją, w której warto sięgnąć po fachową usługę jaką jest wycena nieruchomości jest postępowanie spadkowe, zwłaszcza, że te w swoim charakterze nierzadko są powodem do niekończących się waśni rodzinnych. Z resztą to dość praktyczne podejście z punktu widzenia spadkobiercy, który będzie odprowadzał podatek.

Prawidłowe postępowanie podczas wielu czynności związanych z obrotem nieruchomościami jest niewątpliwie ściśle powiązane z rzeczoznawcą majątkowym. Nie zawsze jednak musimy szukać i powoływać go samodzielnie. W niektórych przypadkach robi to bank lub Sąd.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s